Sunt chiar curios ce se va întâmpla cu taximetria

Posted by

Meetingurile taximetriștilor au dat roade.

Guvernul a adoptat într-un final actul normativ privind reglementarea serviciilor de ride-sharing precum Uber, sau Bolt. Pe scurt, șoferii vor trebui să aibă peste 21 de ani, permis de minim 2 ani și un atestat de la instituțiile statului, procedură ce va fi gata în următoarele luni.

Sincer, eu i-am înțeles pe taximetriști când au ieșit la protest și mă bucur că toată lumea e fericită că totul va fi legal, însă abia acum cred că începe distracția pentru ei, deoarece marea majoritate a acestora nu a înțeles de ce lumea îi evită și vor continua cu “e prea aproape” în bermude și cu țigara în gură.

Taximetria așa cum o știm, plină de mici baroni ai străzilor, mi se pare încă un serviciu care va dispărea de la sine dacă nu se va curăța, altfel pentru clienți se va aplica vorba aceea cu “ne-o merităm”.

One comment

Lasă un comentariu:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s